به نام هستی­‌بخش یگانه


شکل‌­گیری اقتصاد دانش‌­بنیان ارتباط تنگاتنگی با توسعه فناوری­‌های نوین و بهره­‌برداری از یافته­‌های مرز دانش و فناوری دارد. از سوی دیگر، تغییرات شدیداقلیمی، نگرانی­‌های ناشی از توسعه بیابان­‌زایی و کمبود شدید منابع آبی، ارائه و توسعه رویکردهای نوین و کارامد در صنعت کشاورزی را بیش از پیش می­‌طلبد. بر این اساس کمیته نانوفناوری وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع سیاستگذاری و توسعه کاربرد فناوری نانو در بخش کشاورزی، با هدف ایجاد فضای تعامل و هم‌اندیشی میان پژوهشگران و اندیشمندان حوزه‌های مختلف کشاورزی، ارائه دستاوردهای نوین پژوهشی و فناوری مرتبط با کشاورزی و نانوفناوری، نقد و بررسی وضعیت فعلی کاربرد نانوفناوری در کشاورزی و چشم­‌اندازهای آینده، اقدام به برگزاری چهارمین همایش ملی نانوفناوری در کشاورزی با شعار «چشم‌­اندازها و افق­‌های نوین» نموده است.

در کنار ارائه یافته­‌های نوین پژوهشی در این همایش، به منظور ایجاد بستری مناسب برای تبادل آراء متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مختلف کشاورزی و مشارکت بخش خصوصی، برگزاری میزگردهای تخصصی نیز در دستور کار قرار گرفته است. همچنین با توجه به اهمیت توسعه همه­‌جانیه بخش کشاورزی و اطمینان از سلامت محصولات تولیدی، نقد و بررسی زیرساخت­‌های موجود در حوزه ارزیابی، تعیین کارایی و اثرات زیست­‌محیطی فرآورده­‌های تولید شده بر اساس فناوری نانو، بخش قابل توجهی از برنامه­‌های همایش به این مقوله خواهد پرداخت. به منظور دستیابی به اهداف مذکور، برگزاری همایش با حضور فعال مسئولین اجرایی، شخصیت­‌های برجسته علمی و نخبگان ملی و بین‌المللی در محور­های ذیل برنامه‌ریزی شد:

  •       نقش نانوفناوری در بخش‌­های مختلف کشاورزی اعم از تولید، صنایع تبدیلی و سلامت انواع محصولات گیاهی، دامی و آبزی­‌پروری
  •       رویکردهای کارآمد ترویج و فرهنگ‌سازی مصرف محصولات نانو: فرصت‌ها و چالش‌ها
  •       تحلیل اقتصادی و اجتماعی توسعه محصولات نانو در کشاورزی
  •       توسعه نانوفناوری کشاورزی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
  •       ارزیابی ایمنی، مقررات و استانداردهای ملی و بین‌المللی در نانوفناوری کشاورزی


اکنون که با استعانت از الطاف الهی و با حسن اعتماد اساتید و مسئولین محترم کمیته نانوفناوری وزارت جهاد کشاورزی، افتخار دبیری علمی این همایش را یافته­‌ام برخود فرض می‌دانم از رهنمودهای صاحب­‌نظرانی که تا کنون و از این پس، راهگشای ما در برپایی هر چه بهتر این رویداد علمی بوده و خواهند بود، صمیمانه سپاسگزاری نمایم. همچنین از همراهی اساتید بزرگوار و همکاران گرامی در کمیته برنامه‌­ریزی علمی همایش کمال تشکر و قدردانی را دارم.


دکتر مریم هاشمی

دبیر علمی چهارمین همایش نانوفناوری در کشاورزی